تجربیات شیمی درمانی

صدفی به صدف دیگری گفت : درد عظیمی در درون دارم. سنگین وگرد است وآزارم می دهد. صدف دیگر با غرور ونخوت گفت آسمان و دریا را شکر که من دردی ندارم من چه از درون وچه از بیرون سالم سالمم

در همان لحضه خرچنگی که از کنارشان می گذشت ،گفتگوی آن دو صدف را شنید وبه آن صدفی که از بیرون و درون سالم بود گفت ، بله سالم وسر حالی اما حاصل درد رفیقت مرواریدی بسیار زیباست

 

جبران خلیل جبران

+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم شهریور 1387ساعت 0:9  توسط هادی باباجانی  | 

فکر کنين ممکنه توی خونتون کسانی باشن که حتی گاهی شما بايد به اونها روحيه بدين وبه اين ترتيب نمی تونين ميزان کار رو کم کنين در مورد من که اينطور بود.

اين موضوع عموميت داره و اغلب ما باهاش روبرو ميشيم اطرافيانه ما اغلب از خود ما نگرانترن دليلش اينه که ما خودمون اونقدر شوکه شديم که احساسمون بيشتر اينه که داريم خواب ميبينيم مرحله بعدي هم يعني شروع درمان اونقدر سريع اتفاق ميفته که تا بخوايم از مرحله شوك وارد مرحله ترس و نداشتن روحيه بشيم با عوارض جانبيه دارو ها روبرو ميشيم و اين عوارض در شروع درمان اونقدر اثرشون ناجوره که آدم همه وقتش صرف اين ميشه که چه جوري از پس اينا بر بياد به اين ترتيب اون کسي که کمتر از همه فرصت واسه از دست دادن روحيه داره خود ماييم در حالي که اطرافيان ما به شدت ترسيدن،افسردن و حتي احساس گناه ميکنن( تصورشون اينه که بايد زودتر متوجه بعضي علائم غير عادي که در ما بوده ميشدن)اما اين درست نيست، من مورد هايي رو ديدم (از جمله خودم) که هيچ کدوم از علامت هايي رو که به عنوان نشونه هاي اون سرطانه خاص شناخته ميشه نداشتن و فقط يک سري علائم عمومي مثل ضعف و خستگي رو داشتن.اين که نوشتم کارتونو کم کنين اولا اجتناب ناپذيره و به قول دکتر خود من به زودي روز هايي ميرسه که از اين که خودت تونستي تنهايي بري دوش بگيري اونم به مدت 10 دقيقه احساس غرور بهت دست ميده درمان بدن رو ضعيف ميکنه دليلش اينه که بدن ما در شرايطیيه که بايد با چند تا چيز مختلف هم زمان مبارزه کنه.از طرفي با سلول هاي سرطاني،از طرف ديگه با خود دارو ها چون دارو هاي شيمي درماني در عمل سم يا توکسين هايي هستن که باعث نابوديه سلول ها ميشن( من بهش مي گفتم سم سلول کش )مکانيسم عمل اين دارو ها به اين ترتيبه که در واقع شما در هر دوره شيمي درماني دارين مقاديره قابل توجهي سم رو وارد بدنتون ميکنين که قراره اين ترکيباته سمي سلول هاي سرطاني رو نابود کنن طبيعيه که در اين بين عده زيادي از سلول هاي سالم در بافت هاي مختلف بدن از بين ميرن اين آسيب ديدگيه سلول هاي سالم يکي از دلايل اثرات جانبيه شيمي درمانيه.وارد شدن بدن در يک مبارزيه چند جانبه باعث ميشه که بدن ما سعي کنه همه نيروشو صرفه جبران مافات کنه يعني سلول هاي جديد بسازه که بتونن اين راهو ادامه بدن براي همينه که هر ماه CBC و پلاکت ما رواندازه ميگيرن. بدني که گلوبوله کافي نداشته باشه نميتونه شيمي درماني رو تحمل کنه. پس شما بايد با کم کردن فعاليتتون به جسمتون فرصت بدين که صدمات وارده رو ترميم کنه به جاي اين که بخشي از انرژي شو صرف انجام کارهايي بکنه که تا حالا انجام ميدادين براي اينکه به اطرافيانتون روحيه بدين لازم نيست که وقتي خبر بيماريتونو دريافت کردين از فرداش برين به قول ملا حسنيه عزيز بيل بزنين و کشاورزي کنين و گوجه فرنگي بکارين  کافيه که به اونا بگين براي بهتر شدن روند درمانتون و اين که بدنتون همه انرژي شو صرف مقابله با بيماري کنه کارتون رو ميخواين کم کنين و بيشتر دنبال کارهايي باشين که ازشون لذت ميبرين چون اين کار باعث ميشه که زودتر درمان شين و به زندگيه عادي برگردين.بهشون بگین که خوشبین هستین و مطمین از این که درمان می شین و این کم کردن کار که در همه جای دنیا هم توصیه می شه نشون دهنده چیز خاصی نیست.آدم با یک سرما خوردگی هم کلی از جنب و جوش میفته این که دلیل مردن نیست !
به هر حال چه شما بخواين و چه نخواين علائمي در شما بروز ميکنه که هر چه قدر بخواين مخفيش کنين نميشه مثلا ممکنه متوجه شين که حتي نگه داشتن يک ليوان با يک دست براتون سخته پس راهش اين نيست که سعي کنين به همه کار هاي قبلي ادامه بدين راهش اينه که بگين من حس ميکنم انرژيم کمتر از گذشته اس و مجبورم ليوانو دو دستي نگه دارم اما اين به زودي بهتر ميشه واقعاً هم ميشه دليلش اينه که بدن ما در ابتداي شيمي درماني به دارو ها عادت نداره پس دچار يک جور شوك ميشه اما به مرور با وضعيت جديد خودشو تطبيق ميده و بعضي علائم از بين ميرن هر چند که بعضي ها بيشتر ميشن به عنوان نمونه در دوره اول شيمي درماني ممکنه احساس ضعف که شبيه پايين اومدنه قند خونه در شما شدتش کمتر از ماه هاي بعد باشه اما بديش اينه که شما در يک آن بي اون که از قبل حسش کرده باشين حس ميکنين که قند خونتون شديدا پايين اومده و الان نقش زمين ميشين در ماه هاي بعد اين ضعف کم و بيش دائميه با يه نسبت ثابت و اگه بخواد شدت بگيره شما از چند دقيقه قبل حس ميکنين و ميتونين با خوردن يه چيز شيرين جلوشو بگيرين خلاصه اين که اصلاً نبايد تو ذهن خودتون به شكست فکر کنين به اون هايي که بيماري از پا درشون اورده فکر نکنين فقط به نمونه هاي موفق فکر کنين مثل لانس آرمسترانگ و با اطرافيانتون هم در همين مورد صحبت کنين.اگه از من ميشنوين سعي کنين عده آدم هايي که از مشکل شما با خبرن زياد نباشه چون در جامعه ما متاسفانه خيلي ها درک درستي از مسئله ندارن و ميتونن موجبات شکست شما رو فراهم کنن يکي مي خواد پشت تلفن آبغوره بگيره اون يکي خيال ميکنه ممکنه بيماري مسري باشه يکي ديگه ميگه ايشالا که خوب ميشي مراقب خودت باش راستي حالا كارت چي ميشه؟ حاضرن هنوز تو رو بپذيرن؟ يکي ديگه ميگه فلان دوست من مثل تو بود رفت فلان كشور درمان شد تو هم سعي کن بري .اون هايي که جنسشون خرابه از قطعاتي که از دست دادين تو بدنتون ميپرسن و ميخوام بدونن که حالا کجا هاي شما کنده شده!
اينايي که ميگم تجربيات دوستانه که براي من تعريف کردن ...
سعی کنین فکرتون رو طوری مشغول نگه دارین که به چیر های ناخوشایند فکر نکنین.

+ نوشته شده در  یکشنبه سوم شهریور 1387ساعت 23:41  توسط هادی باباجانی  | 

اولین آزمایشی که اغلب پزشکان در صدر آزمایش های درخواستی قرار می دهند و شاید بیشترین آزمایشی که شما نام آن را شنیده اید، CBC است. این آزمایش ساده و در عین حال پر از نکته های تشخیصی، در مدت کوتاهی قابل انجام است. برای چکاپ سلامت تان، در ابتدا پزشک درخواست آزمایش خون ساده یا همان CBC را می نماید. در این آزمایش، شمارش گلبول های قرمز، اندازه گیری شاخص های گلبول های قرمز مانند حجم متوسط آن ها، غلظت متوسط هموگلوبین، اندازه گیری هموگلوبین و هماتوکریت، شمارش گلبول های سفید، شمارش پلاکت ها و … صورت می گیرد. در واقع همه سلول های خونی و فاکتور های موجود در خون بررسی می شوند. با بررسی هر یک از موارد بالا یک سری بیماری را می توان تشخیص داد. برای مثال درباره گلبول های قرمز، انواع کم خونی ناشی از فقر آهن، ناشی از کمبود ویتامین B12 و اسید فولیک و … تشخیص داده می شود. بیماری هایی چون التهاب، عفونت و کمبود پلاکت و یا پرخونی و غیره نیز به این ترتیب تشخیص داده می شوند.
وقتی ما دچار بیماری عفونی می شویم، برای دفاع و جنگیدن در برابر عوامل بیماری زا، تعداد گلبول های سفید در خون زیاد می شوند. بنابراین با شمارش گلبول های سفید که خود شامل لنفوسیت، منوسیت، بازوفیل و غیره است، پزشک شما به وجود سلامت یا بیماری و حتی نوع مشکل شما پی می برد. برای مثال در عفونت های ویروسی این افزایش تعداد بیشتر از نوع لنفوسیت است. هر گونه کاهش یا افزایش هر یک از گلبول های سفید می تواند نشان دهنده بیماری خاصی باشد و برای پزشک شما مفهومی دارد. در سرطان خون شکل نادری از گلبول سفید به نام “بلاست” در خون دیده می شود. یکی از فاکتور هایی که در آزمایش خون مورد بررسی قرار می گیرد، هماتوکریت نام دارد. در کم خونی هماتوکریت کاهش می یابد و در افراد با خون غلیظ، هماتوکریت افزایش می یابد. در افراد سیگاری تحت تاثیر مونو اکسید کربن و کمبود اکسیژن هوای دمی، غلظت خون افزایش یافته و موجب افزایش هماتوکریت می شود. در آزمایش CBC می توانیم میزان پلاکت های موجود در خون را نیز اندازه گیری کنیم. در برخی بیماری ها به دلیل کاهش تولید یا افزایش تخریب پلاکت بیمار مستعد خون ریزی مکرر شده و این تغییرات را در آزمایش CBC می توان بررسی کرد
+ نوشته شده در  یکشنبه سوم شهریور 1387ساعت 23:35  توسط هادی باباجانی  | 

انكولوژي
سرطان ـ‌ سرطان بيماري است كه عليرغم نامشخص بودن مكانيسم سير بارشد غيرطبيعي سلولهاي بدن شروع مي‌شود. وقتي بيماري موضعي پيشرفت مي‌كند سلولهاي غيرطبيعي تكثير و رشد منظم اطراف سلول را مهار مي‌سازد. در مرحله بعد سلول خصوصيات را كسب و تغييراتي در اطراف بافت ايجاد مي‌كند. سلولها به بافتها نفوذ كرده و از طريق لنف و عروق خوني انتشار و متاستاز به جاهاي ديگري از بدن مي‌دهد. به طور كلي سرطان يك بيماري با يك علت نيست، بلكه سرطان گروهي از بيماريهاي مشخص با علل، تظاهرات، درمان و پيش آگهي متفاوت مي‌باشد.
درمان سرطان به سه قسمت مي‌باشد:
1- جراحي      2- سيستميك   3- راديوتراپي
شيمي درماني مهمترين نوع درمان سيستميك مي‌باشد.
در بيماراني كه نياز به راديوتراپي دارند بايد قبل از شروع درمان، مقدار اشعه مورد نياز براساس نوع تومور، عمل شده يا نشده، تومور به طور كامل برداشته شده يا نشده، شيمي درماني شده يا نشده، به شيمي درماني جواب داده يا نداده، يك دوز اشعه براي بيمار توصيه مي‌شود كه دوز براساس سانتي گريد اندازه گيري مي‌شود.
مثلا در بيماري كه سرطان پستان عمل نموده و بايد اشعه بگيرد 5000 تا 6000 سانتي گريد بايد اشعه بگيرد كه معمولا به دوز روزانه تقسيم مي‌شود (به 25 جلسه و هر جلسه 200 سانتي گريد اشعه مي‌گيرد) و بيمار هر روز كه مراجعه مي‌نمايد 200 سانتي گريد يا دو فيلد (به صورت داخلي، خارجي، لترال) اشعه مي‌گيرد.
دو فيلد يا دو شان كه معادل پنجاه شان اشعه مي‌گيرد.
شان چيست؟ به هر فيلد يك شان يا پرتابل مي‌گويند.
سيميلاتور چيست؟ سيميلاتور با دستگاه همانند ساز مانند يك دستگاه عسكبرداري مي‌باشد كه قبل از شروع درمان بايد توسط اين دستگاه ناحيه‌ايي كه مي‌خواهد اشعه بگيرد مشخص شده و محاسبات دقيق روي آن انجام شود دو دوز مورد نياز مشخص گردد.
حداكثر شان بسته به فاكتورهاي مختلف مثلا نوع تومور، عمل شده يا نشده، پاسخ به عمل خوب بوده يا نبوده، شيمي درماني شده يا نشده، به شيمي درماني پاسخ داده يا نداده از 5 تا 90-80شان متفاوت مي‌باشد.
معمولا بيماران در هر جلسه مراجعه 2 شان يا فيلد مي‌گيرند بر حسب نوع تومور ممكن است 3 تا 4شان نيز بگيرند.
راديوتراپي هر روز هفته غير از پنجشنبه ها و جمعه انجام مي‌شود در اين دو روز بافت هاي بدن بازسازي و ترميم مي‌شوند. گاهي اوقات دو جلسه در روز نيز ممكن است بسته به پيشرفت بيماري راديوتراپي انجام شود.
راديوتراپي چيست؟ اثر درمان راديوتراپي جلوگيري از عود موضعي تومور است،‌بعضي از تومورها اول جراحي شده سپس ناحيه عمل راديوتراپي مي‌شود، بسته به اينكه درجه مرحله ايي بيمار تحت درمان راديوتراپي قرار گيرد. بعضي مواقع بدون جراحي راديوتراپي مي‌شوند كه آن ناحيه عود مجدد نداشته باشد.
آيا شيمي درماني و راديوتراپي باهم ديگر انجام مي‌شوند؟
امكان انجام شيمي درماني و راديوتراپي با يكديگر مي‌باشد و تاثير دو چندان دارد. به طوري كه راديوتراپي اثر شيمي درماني را تسريع مي‌نمايد تا حداكثر بهره از پرتودرماني برده شود. بعضي اوقات داروهاي شيمي درماني اثر راديوتراپي را تسريع مي‌نمايند. طبق چه معياري بيماران تحت محاسبه فيزيكي ساده و پيچيده قرار مي‌گيرند؟
بعد از ديدن تومور توسط دستگاه سيميلاتور دوز راديوتراپي تعيين مي‌شود. مثلا يك تومور در ناحيه لگن انتهاي ركتوم وجود دارد، ابتدا بايد ناحيه مشخص گردد سپس نقطه مياني در نظر گرفته شده و دوزي كه بايد روزانه به نقطه مركزي تابيده شود مشخص گردد. اشعه تابيده شده (اشعه الكترومنيتيك اشعه‌ايي است كه در بافت جمع مي‌شود) بسته به ناحيه متفاوت است،‌اين محاسبات بسته به اينكه چه مقدار و چه اندازه تابيده شود را محاسبات ساده و پيچيده مي‌گويند.
توضيح مختصر در مورد داروهاي رونين كه در شيمي درماني استفاده مي‌شوند.
داروهاي شيمي درماني:
داروهاي زيادي در شيمي درماني استفاده مي‌شوند. كلاً 15 خانواده داروي شيمي درماني و در هر خانواده 8-2 دارو كه كلا 100-80 دارو وجود دارد.
اغلب داروهايي كه استفاده مي‌شوند به صورت چند دارو با هم جهت تشديد اثر شيمي درماني استفاده مي‌شوند. داروهاي شيمي درماني با مكانيسم هاي متفاوت جلوي رشد تومور را مي‌گيرند. رژيمهاي دارويي، تركيبي از چند دارو از خانواده هاي متفاوت مي‌باشند،‌كه در كدام در ناحيه ايي تاثير مي‌گذارند (هر خانواده دارو، 5/1 درصد در جاي خاصي اثر مي‌گذارد)
به همين دليل رژيمهاي دارويي شيمي درماني تركيبي از چند دارو مي‌باشند. براي پروتكل هاي شيمي درماني رژيمهاي شيمي درماني 5-3-1 روزه در نظر گرفته شده بطوري كه مثلا يك روز شميي درماني انجام مي‌دهد بعد دو هفته يا چهار هفته شيمي درماني انجام نمي‌شود. فاصله زماني بين جلسات شيمي درماني 6-4-2 هفته مي‌باشد كه البته محدود داروهايي 6 هفته فاصله زماني آنها مي‌باشد.
فاصله زماني بين دوره ها جهت رشد سلولهاي مخاط روده و سلولهاي خوني مي‌باشد. بسته به تاثير داروهاي شيمي درماني روي مغز استخوان فاصله زماني بين شيمي درماني مشخص مي‌شود. زيرا سلولهاي خوني نسبت به داروهاي شيمي حساسيت زيادي دارند و اولين بافتي كه تحت تاثير قرار مي‌گيرند بافت مغز استخوان مي‌باشد.
بعضي از رژيمها بدليل اينكه دارو را نمي‌توان در يك روز به بيمار داد سه روزه تجويز مي‌شوند، به دليل عوارض بدي كه روي گوش و مغز استخوان دارند و بايد حتما با آب فراوان استفاده شوند، جهت دفع سريعتر دارو.
جهت بيماران شيمي درماني بايد يك IV LiNe بسيار خوب گرفته شود زيرا در صورت رفتن داروي شيمي درماني زير پوست نكروز شديد ايجاد مي‌شود كه گاهي اوقات حتي منجر به قطع عضو مي‌شود.
مدت زمان جهت راديوتراپي چه مقدار است؟
در هر روز (دفعه مراجعه) بيماران معمولا 5/0 تا 3 دقيقه زير دستگاه مي‌باشند.
آيا هيچ دارويي هنگام راديوتراپي جهت بيماران استفاده مي‌شود؟ خير
هيچ دارويي هنگام راديوتراپي استفاده نمي‌شود. فقط همراه با راديوتراپي بعضي بيماران شيمي درماني نيز مي‌شوند تا اثر راديوتراپي دوچندان شود.
انواع راديو تراپي:‌ كيورتيد راديوتراپي ـ‌ پرييتدراديوتراپي
زماني كه تومور به نقاط دور دست متاستاز نداده باشد يعني بافت كبد و مغز استخوان را درگير نكرده باشد. جهت درمان قطعي بيمار كيورتيدراديوتراپي انجام مي‌شود تا از رشد تومور جلوگيري شود.
در زماني كه تومور به نقاط دور دست متاستاز داده باشد و مغز استخوان و كبد را نيز درگير كرده باشد جهت كنترل علائم بيمار نظير سردرد، تهوع و پريتدراديوتراپي انجام مي‌شود كه نقش قطعي درماني ندارد.
انواع سرمهايي كه در اينگونه بيماران استفاده مي‌شود.
تمام سرمها در اينگونه بيماران استفاده مي‌شود، منتهي بيشتر N/S  دو سوم  و يك سوم استفاده مي‌شود.
سرمها جهت رقيق نمودن دارو، كاهش عوارض جانبي دارو و دفع سريعتر دارو از طريق كليه ها و كاهش عوارض روي گوش و كليه ها به همراه لازيكس به يبمار تجويز مي‌شود.
با بعضي از داروها به دليل عوارض جانبي بايد مقدار زيادي مايع به بيمار داده شود تا سريعتر از راه كليه دفع شود. تا عوارض جانبي كمتري به جا بگذارد،‌عمده دفع داروهاي شيمي درماني از راه كليه و بعضي از راه كبد و صفرا مي‌باشد.
در رابطه با بيماراني كه داروهاي راديواكتيو استفاده مي‌نمايند (پزشكي هسته ايي) :‌ مثلا بيماراني كه سرطان تيروئيد دارند از يد راديواكتيو استفاده مي‌شود كه با ايجاد اشعه توسط ماده راديواكتيور روي سلولهاي سرطاني تاثير مي گذارند.
بعضي از بيماران به دليل دوز بسيار بالايي كه مي‌گيرند بايد حتما ايزوله شوند. (2-1روز) زيرا ترشحات بدن بيمار به مواد راديواكتيو آغشته مي‌باشد و بايد بيمار از بچه ها و زنان حامله دوري نمايد و از شير دادن نيز خودداري نمايند.
آيا بيماراني كه شيمي درماني مي‌شوند نياز به بستري دارند يا خير؟
در دو مورد نياز به بستري مي‌باشد. 1- بيماران High Rish كه داراي بيماري زمينه اي مانند ناراحتي قلبي، كليوي، روده اي كه بدليل داشتن اين گونه بيماريها بايد تحت نظر باشند و علائم حياتي آنان كنترل شود.
2- بيماراني كه داروهايي نظير تاكسول استفاده مي‌نمايد كه حتما بايد 24 ساعت قبل و 24 ساعت بعد بستري و تحت نظر باشند. بنابراين به غير از اين دو مورد بيمار نياز به بستري ندارد.
ميزان دوز داروها براساس قد و وزن بيماران با توجه به جدول مشخص مي‌نمايد كه سطح مربع بدن بيمار چقدر است سپس دوز دارو مشخص مي‌شود.
مهمترين عوارض داروهاي شيمي درماني روز مغز استخوان مي‌باشد كه تكثير سلولهاي خوني را متوقف مي‌نمايد و 10-8 روز بعد از شيمي درماني پايين ترين حد پلاكت ديده مي‌شود.
در صورت دادن دوز بصورت صحيح و رعايت فاصله زماني در موارد محدودي بيمار دچار عوارض روي مغز استخوان مي‌شود. در صورتيكه ميزان پلاكت و Hb پايين باشد، خون به بيمار تزريق مي‌شود.
بيماراني كه كاهش WBC دارند آنتي بيوتيك جهت كنترل عفونت و يا پيشگيري از عفونت استفاده مي‌شود. همچنين بدليل كاهش پلاكت ممكن است بيمار دچار خونريزي شود. بيماري كه دچار عوارض داروهاي شيمي درماني شده حتما بايد بستري شود. جهت درمان استفراغ داروهاي نووبان ـ كي‌تريد استفاده مي‌شود كه قويترين داروهاي ضداستفراغ مي‌باشند . از متوكلوپرامايد و دگزامتازون و يا مخلوطي از اين دو داروها نيز كه اثر متوسط دارند مي توان استفاده نمود (قبل و بعد از شيمي درماني)
مهمترين عوارض شيمي درماني:
1-    عوارض كليوي
2-    سنگيني گوش (كري)
3-    خونريزي مثانه ـ جهت جلوگيري از خونريزي مثانه آمپول مسنا تجويز مي‌شود.
4-    خونريزيهاي شديد گوارشي
5-    ريزش موي سر
قبل از شروع شيمي درماني بايد جهت مشخص شدن وضعيت خوني بيمار بايد CBC انجام داد. در صورت كاهش گلبولها بايد قبل از شروع شيمي درماني خون ـ پلاكت و آنتي بيوتيك كاهش (WBC) بيمار استفاده نمايد.
+ نوشته شده در  یکشنبه سوم شهریور 1387ساعت 23:33  توسط هادی باباجانی  |